Zeynep Erdoğan Sarıca, CHP’nin Erzincan’daki ilk kadın il başkanı seçildi

Emrullah Bayrak

ERZİNCAN – CHP Erzincan İl Başkanlığı, kongresini bugün bir düğün salonunda gerçekleştirdi. Kongrenin Divan Başkanlığını CHP Doğa ve İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Semra Dinçer yaptı.

CHP Erzincan İl Başkanı Erdem Topçu’nun yeniden aday olmadığı kongrede, daha önce CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül tarafından Yalçın Tanrıverdi ile Özkan Yılmaz’ın il başkanlığı için yarışacağı açıklanmıştı. Ancak kongrede Yalçın Tanrıverdi aday olamadı.

Dört delege, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndaki görevinden ayrılan Tanrıverdi’nin adaylığına “devlet memurluğundan istifa edip il başkanlığı adaylığı sürecinde parti üyeliğiyle ilgili Yargıtay onayının sisteme düşmediğini” gerekçe göstererek itiraz etti.

İtirazı değerlendiren Divan Başkanlığı, Yalçın Tanrıverdi’nin üyelik başvurusunun yapıldığını fakat onay sürecinin henüz tamamlanmadığını belirledi. Aktif üyeliği kesinleşmediği için Tanrıverdi’nin adaylığı geçersiz sayıldı.

Tanrıverdi’nin yerine Zeynep Erdoğan Sarıca aday gösterildi. Kongrede yapılan oylamada CHP Erzincan İl Başkanlığına Zeynep Erdoğan Sarıca seçildi. Yalçın Tanrıverdi’nin listesinde yönetim kurulu üyeliği için aday olan Sarıca, 147 oy alarak il başkanı oldu.

Diğer aday Özkan Yılmaz ise 98 oyda kaldı. Seçimde toplam 250 oy kullanılırken 5 oy geçersiz sayıldı.

‘KILIÇDAROĞLU KAZANSAYDI YARDIMCISI, BAKAN OLACAKLAR ŞİMDİ ‘KILIÇDAROĞLU GİTSİN’ DİYOR’

Kongrede konuşan CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, partide delegenin dediğinin olacağını ve buna herkesin uyacağını söyledi. “Siyaset mücadele ister. Siyasette ikram olmaz. Taşıma suyla değirmen dönmez” diyen Sarıgül, şunları ifade etti:

“CHP genel başkanlığına aday olanların da delegeyi ikna etmesi lazım. Sadece hataları ortaya koymak, ikna etmeye yetmez. Bugüne kadar CHP’ye oy vermeyen seçmen, siz genel başkan olursanız CHP’ye neden oy verecek? Sayın Kılıçdaroğlu, 1 milyon 200 bin oy daha alsaydı cumhurbaşkanı yardımcısı, bakan olacak ne kadar CHP yöneticisi varsa ‘Kılıçdaroğlu gitsin’ diyor. Hepsi sorumluluklarını ve hatalarını unutup Kılıçdaroğlu’na yükleniyor. Can Erzincanlı buna gelemez. Bu haksızlıktır. Adil ve hakkaniyetli olmak lazım. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, seçimi kazanmak için gereken her şeyi yaptı. Onun için isyan ettim ve dedim ki; Sayın Kılıçdaroğlu siz kaybetmediniz. Biz kazandıramadık. Yazıklar olsun bize!”

‘CHP’YE SAHİP ÇIKMAK TÜRKİYE’YE SAHİP ÇIKMAKTIR’

“CHP’nin bir kargaşaya sürüklenmesinin ülkeye ve partiye ağır maliyetleri olacağını” savunan Sarıgül, CHP örgütünün partide bir “kargaşa dönemi” başlatmayacağını belirtti.

CHP’ye “sahip çıkmanın Türkiye’ye sahip çıkmak olduğunu” belirten Sarıgül, “Zaman CHP’ye ve Sayın Kılıçdaroğlu’na sahip çıkma zamanıdır. Sonuna kadar Kılıçdaroğlu sonuna kadar CHP diyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x