Zenginlerin Servetleri Kadar Şaşırtıcı Mirasçıları: Milyon Dolarların Kimlere Gittiğini Duyunca Şaşıracaksınız

Zenginin malına çenemizi yormaya bayılırken, yıllar gerek Yeşilçam’da gerek Hollywood’da da fenomen olan tanımadığı akrabalarından ya da yolda karşılaştığı birinden kalan miraslar konusu gerçek hayatta yok mu sanıyorsunuz? Forbes’un yazdığı zenginlerin şaşırtıcı mirasları arasında bahçıvana kalan da var rehberden rastgele seçtiği kişilere bırakan da var.

Kaynak: https://www.forbes.com/sites/maryroel…

Moda devi Hermès, dünyadaki zengin ailelerin başında geliyor. Hermès’in varisi Nicolas Puech de 11 milyar dolarlık bir servetin sahibi olarak eşi ve çocuğu olmadığı için servetinin yarısını evlat edinmek istediği bahçıvanına bırakmayı planlıyor.

Forbes, süper zenginlerin servetleri kadar şaşırtıcı mirasçı seçimlerini yazdı.

Eski zengin aileler için ender bir durum olsa da ultra zenginler arasında şaşırtıcı mirasçı tercihleri yok değil. Kaynak: Forbes

2007 yılında Luis Carlos de Noronha Cabral de Camara adında Portekizli bir zengin, banka hesaplarında bulunanları, Lizbon ve Portekiz’deki evlerini, lüks arabasını ve iki motosikletini ölmeden 10 önce telefon rehberinden rastgele seçtiği 70 kişiye dağıtmıştı.

1920’li yıllarda Kanadalı bir avukat, mal varlığının çoğunu, kendisi öldükten sonraki 10 yıl içinde en çok çocuk doğurmayı başaran Toronto’lu bir kadına vereceğini açıklamıştı. “Büyük Leylek Derbisi” olarak adlandırılan fonu 4 kadın paylaştı ve her biri yaklaşık günümüzde 2,4 milyon dolar eden, 110 bin dolarlık mirası aldı.

Archibald McArthur adlı Wisconsinli bir adam 1900’lü yılların başında aile üyelerinin her birine sadece 5’er dolar bırakırken, bugün değeri yaklaşık 3 milyon dolar eden mirasının kalanını bir parkta bankta arkadaş olduğu adama bıraktı.

Michigan’ın en zengin adamlarından biri olan Wellington Burt, 110 milyon dolarlık mal varlığını ailesine bırakırken, öyle bir madde koydu ki bu varlık o öldükten 100 yıl sonra 12 kişiye devroldu. Hayatta kalan son torununun ölümünden 21 yıl sonra devredilmesine izin verdiği servet 2010 yılında mirasçılara geçti.

2023 başlarında New Hampshire’lı bir zengin 3,8 milyon dolarlık servetini yaşadığı kasabaya bıraktı.

Bazı ultra zenginler de servetlerini hayvan dostlarıyla paylaştı.

New York emlak ve otel kralı Harry Helmsley’nin milyarder dul eşi Leona Helmsley 2007’de öldüğünde, Malta cinsi Trouble isimli köpeğine 12 milyon dolar değerinde bir fon bıraktı.

Bir yargıç köpek için çok olduğuna karar verdiği mirası 2 milyon dolara düşürdü. New York Times Trouble’ın 2011’de öldüğünü ve geri kalan paranın hayırsever amaçlara gittiği yazmıştı.

Chanel’in kreatif direktörü olan sonradan kendi markasını yaratan Karl Lagerfeld, 2019 yılında ölmeden önce Burma cinsi kedisi Choupette’e yaklaşık 300 milyon dolarlık mirasının bir kısmını vasiyet etti.

“Star Trek” yaratıcısı Gene Roddenberry’nin eşi 2008’de evcil hayvanlarına yaklaşık 3,3 milyon dolar bıraktı.

Dünyanın en zengin kedisi, antikacı Ben Rea’nin 1988’de öldüğünde mirasçısı olan 12,5 milyon dolarlık varlığın sahibi ve Rea ailesine hiçbir şey bırakmamıştı.

Star Wars evreninin yaratıcısı George Lucas, serinin Disney’e satışından elde edilen 4,5 milyar dolarlık geliri 4 çocuğuna bırakmak yerine değil eğitime harcanacak şekilde vasiyet etti.

Lucas, ayrıca dünyanın en zenginlerini, hayırseverlik için bağış yapmaya teşvik eden bir kampanya olan Giving Pledge’in de imzacılarından ve imza atanlar içindeki milyarderler arasında Bill Gates ve Warren Buffett, Elon Musk, Larry Ellison, MacKenzie Scott ve Mark Zuckerberg de yer alıyor.

Servetini başka yerlere miras bırakacaklarını söyleyen diğer ünlülerin içinde de Mila Kunis, Ashton Kutcher, Daniel Craig, Gordon Ramsay ve Apple’ın kurucusu efsanevi isim Steve Jobs’un eşi Laurene Powell Jobs bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x